W piątkowe popołudnie, 25 kwietnia 2025 roku, na Placu Wolności w Grójcu ponownie rozbrzmiały dźwięki poloneza grójeckiego. Wszystko za sprawą drugiej edycji inicjatywy zapoczątkowanej w 2024 roku przez nauczycieli Zespołu Szkół im. Armii Krajowej Obwodu „Głuszec” – Grójec w Grójcu, która na dobre wpisała się w kalendarz szkolnych tradycji. Było to symboliczne pożegnanie maturzystów ze szkolnymi latami i ich pierwszy krok w dorosłość.








Taniec pokoleń
Tegoroczna edycja, podobnie jak poprzednia, została zorganizowana z ogromnym zaangażowaniem nauczycieli grójeckiego technikum: p. Barbary Lipskiej (Radnej Powiatu Grójeckiego), p. Joanny Cichackiej oraz p. Pawła Sokołowskiego (który stworzył choreografię i przygotował tańczących do jej wykonania). W wydarzenie włączyli się ponadto: Burmistrz Gminy i Miasta Grójec – p. Dariusz Gwiazda, Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Grójeckiego – p. Jolanta Sitarek, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Grójcu – p. Dorota Niedbała, Dyrekcja (panie Wicedyrektor – p. Jolanta Reda i p. Ewa Banaszek), nauczyciele oraz maturzyści ZS Grójec.







Dialog z historią
Polonez Grójecki ma swoje korzenie w 1960 roku, kiedy to po raz pierwszy został zaprezentowany podczas II Święta Kwitnącej Jabłoni w Mogielnicy. Dziś, dzięki zaangażowaniu szkolnej społeczności oraz mieszkańców regionu, ta piękna tradycja przeżywa swój renesans. To nie tylko widowisko taneczne, ale także świadectwo pielęgnowania historii, kultury oraz łączenia pokoleń wokół wspólnych wartości. Taniec na Placu Wolności stał się bowiem wyrazem szacunku dla przeszłości i jednocześnie symbolem dojrzałości, wdzięczności i odwagi, by z dumą pójść dalej – w dorosłe życie. Polonez grójecki jest w tym przypadku nie tylko tańcem, ale również celebracją zakończenia ważnego etapu w życiu młodzieży, momentem refleksji i nadziei, a zarazem manifestacją lokalnej tożsamości.








Szkoła, która inspiruje
Zespół Szkół im. Armii Krajowej Obwodu „Głuszec” – Grójec w Grójcu po raz kolejny udowodnił, że szkoła to nie tylko miejsce nauki, ale też przestrzeń budowania wspólnoty i kształtowania obywatelskiej postawy. Dzięki takim inicjatywom jak odtańczenie poloneza grójeckiego, przeszłość nie odchodzi w zapomnienie, lecz inspiruje oraz żyje w sercach kolejnych pokoleń.
Xymena Korczak