RZEŹBA Z RECYKLINGU >TRZY ŻYWIOŁY

 

INNOWACYJNI KREATYWNI TWÓRCY – LAUREACI  SZKOLNEGO KONKURSU RZEŹBA Z RECYKLINGU   >TRZY ŻYWIOŁY<
***
Zespół Szkół w Grójcu
KUŹNIĄ INNOWACYJNYCH KREATYWNYCH ROZWIĄZAŃ – TWÓRCZYCH PROJEKTÓW

 

Ubi tu Gaius ibi ego Gaia ‘Gdzie ty Gajuszu tam i ja Gaja’

SŁOWOM tej STAROŻYTNEJ RZYMSKIEJ PRZYSIĘGI  MAŁŻEŃSKIEJ, wypowiadanym przez kobietę, towarzyszył obrzęd – o symbolicznym znaczeniu – wspólnego wychylenia pucharu wina, którego pierwsze i ostatnie krople strącane były dosłownie właśnie na ziemię pod stopy nowożeńców w ofierze Matce-Ziemi – Gai.  Gest ten metaforycznie oddawał nie tylko spektakularnym gestem potwierdzany stan jedności – przed obliczem Matki-Ziemi – pomiędzy nowopoślubionymi małżonkami, ale był też alegorycznym wyrazem świadomości „skazania” człowieka na Ziemię-Matkę – i dobrowolnego przyjęcia tego faktu – poddania się jego nieuchronności tak jak pojmowali to Grecy, gdyż zarówno samo imię jak i jego znaczenie Rzymianie właśnie  od Greków przejęli.

Jako, że wywodzimy się z kręgu kultury śródziemnomorskiej to i współcześnie nawiązujemy do antycznej tradycji zdrowego pojmowania korelacji między Planetą i Człowiekiem, ale ogarniamy zagadnienie bogatsi o doświadczenie drugiego filaru kultury europejskiej – chrześcijaństwa. Stąd: nagrodzona w SZKOLNYM  KONKURSIE RZEŹBA Z RECYKLINGU  >TRZY ŻYWIOŁY< – PRACA to INSTALACJA, ukazująca jedność między Człowiekiem – Adamem, będącym ukoronowaniem Bożego Stworzenia – Człowiekiem calos kai aghatos ‘pięknego i dobrego’ i danej mu, by czynił ją sobie odpowiedzialnie poddaną Ziemi, którą Adam dźwiga na swych barkach, „wynosząc” ją ponad żywioły natury.

 

Inspirację koncepcji RZEŹBY stanowią – powszechnie znane – wydarzenia minionych lat, związane z  nawiedzającymi Błękitną Planetę kataklizmami, u podłoża których znajdują się wciąż nieprzeniknione siły natury, znajdujące wyraz w żywiołach: OGNIA, ZIEMI, POWIETRZA i WODY.

OGNIA doświadczyły przecież pustoszone pożarami,  zarówno: SKANDYNAWIA, gdzie bohaterscy polscy Strażacy mieli możność okazać SOLIDARNOŚĆ w imieniu wszystkich Polaków, spiesząc z pomocą i służąc ofiarnie wiedzą i doświadczeniem – jaki interior subkontynentu Australii.

ZIEMI, będącej w ustawicznym ruchu: zarówno we Wszechświecie jak i we własnym wnętrzu jądra oraz ustawicznie przemieszczającej się powierzchni płyt tektonicznych litosfery co skutkuje erupcjami wulkanów, trzęsieniami ziemi oraz wtórnymi zjawiskami takimi jak tsunami czego skutków – wcale nie tak dawno doświadczyli mieszkańcy stref aktywnych sejsmicznie we Włoszech.

POWIETRZA, które na skutek gwałtownych zmian ciśnienia nawiedza świat na lądzie: wirującymi trąbami powietrznymi, zwanymi w  USA tornadami czy huraganami porywistego wiatru, którego nie tak dawno doświadczyli także Polacy a także na morzu przybierającymi postać gwałtownych i porywistych wiatrów, którym niekiedy towarzyszą silne opady – zwanych cyklonami lub też tajfunami, szkwałami, 

WODY z jednej strony życiodajnej a z drugiej groźnej siły powodzi – wyniku występowania wód z brzegów naturalnych zbiorników wodnych czy też na skutek regulacji poziomu wody zbiorników retencyjnych  w czasie nadmiernych incydentalnych opadów atmosferycznych lub cyklicznych w czasie pory deszczowej – np.: monsunowej.

01020304050607
 RZEŹBA Z RECYKLINGU >TRZY ŻYWIOŁY<
 RZEŹBA Z RECYKLINGU >TRZY ŻYWIOŁY<
 RZEŹBA Z RECYKLINGU >TRZY ŻYWIOŁY<
 RZEŹBA Z RECYKLINGU >TRZY ŻYWIOŁY<
 RZEŹBA Z RECYKLINGU >TRZY ŻYWIOŁY<
 RZEŹBA Z RECYKLINGU >TRZY ŻYWIOŁY<
 RZEŹBA Z RECYKLINGU >TRZY ŻYWIOŁY<

Osobne miejsce zajmuje zjawisko tsunami, które nie tak dawno nawiedziło Japonię, będące skutkiem trzęsienia ziemi dna morskiego, które wywołuje falę zmiatającą wszystko z powierzchni ziemi.

Należy też wspomnieć, że niekiedy takim „piątym żywiołem” staje się sam CZŁOWIEK jako zarzewie ognia, istota ruszająca ziemię z posad podziemnymi próbami jądrowymi, potrafiąca wywoływać dziś burze, deszcze, susze przy pomocy techniki, ale i rabunkowej gospodarki: wydobywania surowców, monokulturowych upraw …

INSTALACJA zbudowana jest w dominującej części z plastiku – z  kolorowych butelek,  reklamówek, korków oraz folii, ale posłużyłem się także innymi surowcami wtórnymi: złomem metalowym, makulaturą. Całość zespoliłem klejem na gorąco. Pierwszym etapem realizacji PROJEKTU – w fazie realizacji rzeźby – było uformowanie przez mozolne wyklejanie z butelek kuli ziemskiej.

Następnie zacząłem tworzyć alegorie poszczególnych żywiołów.

Ostatni etap pracy został poświęcony przedstawieniu człowieka ery plastiku i umieszczenie go w centrum żywiołów – tak, aby trzymał GLOB wysoko nad głową, uniesiony ku niebu.

08091011121314
 RZEŹBA Z RECYKLINGU >TRZY ŻYWIOŁY<
 RZEŹBA Z RECYKLINGU >TRZY ŻYWIOŁY<
 RZEŹBA Z RECYKLINGU >TRZY ŻYWIOŁY<
 RZEŹBA Z RECYKLINGU >TRZY ŻYWIOŁY<
 RZEŹBA Z RECYKLINGU >TRZY ŻYWIOŁY<
 RZEŹBA Z RECYKLINGU >TRZY ŻYWIOŁY<
 RZEŹBA Z RECYKLINGU >TRZY ŻYWIOŁY<

Postać wykonałem dlatego, że bez tych żywiołów ludzie nie mogli by żyć na ziemi. Są one może niebezpieczne lecz bez wody umarlibyśmy z pragnienia bez powietrza atmosferycznego dusilibyśmy się i nie przeżylibyśmy, ziemia jest nam potrzebna do uzyskiwania pożywienia a ogień – ściślej mówiąc umiejętność jego krzesania go,  panowania nad nim –  wyniósł ludzkość na wyższy poziom cywilizacji, bo:  ogrzewa, daje światło i pozwała przetwarzać jedzenie – co znakomicie pokazuje film p t: Walka o ogień.

Nigdy w pełni nie zapanujemy nad żywiołami – możemy tylko je obserwować,  minimalizować skutki ich niszczycielskich sił.

Ludzie zaniedbali swoje obowiązki Ukoronowania Stworzenia, często czyniąc sobie z Ziemi niewolnicę, zapominając, że JEST DAREM danym i zadanym Człowiekowi i  nie sobie ją zawdzięczają a tym samym zapominają o WARTOŚCI DARU sami stając się niszczącym „piątym żywiołem”, doprowadzając do śmierci miliony braci oraz skazując na zagładę wiele gatunków - bezpowrotnie utraconej – flory i fauny.

1516171819
 RZEŹBA Z RECYKLINGU >TRZY ŻYWIOŁY<
 RZEŹBA Z RECYKLINGU >TRZY ŻYWIOŁY<
 RZEŹBA Z RECYKLINGU >TRZY ŻYWIOŁY<
 RZEŹBA Z RECYKLINGU >TRZY ŻYWIOŁY<
 RZEŹBA Z RECYKLINGU >TRZY ŻYWIOŁY<

Gdy wszystkie elementy znalazły się na miejscu – tabliczkami z opisami poszczególnych żywiołów – dopełniłem całości:

TRZĘSIENIA ZIEMI. Budowa geologiczna ziemi sprawia, że skorupa ziemska jest niestabilna. Ruchy płyt kontynentalnych, ścierające się masy skalne są przyczyną uwolnienia się potężnej energii w postaci fal sejsmicznych. Zjawisko to jest bardzo powszechne. Co roku rejestruje się około 10 000 wstrząsów skorupy ziemskiej. Średnio co 52 dni, na lądzie dochodzi do trzęsienia ziemi o sile przekraczającej 4 stopnie w dziesięciostopniowej skali Richtera. Do najgroźniejszych w historii należy zaliczyć – spośród odnotowanych i opisanych – trzęsienie ziemi w: Chinach w 1556 roku, które spowodowało śmierć około 830 000 osób. W Europie największe trzęsienie ziemi miało miejsce w 1755 roku i zniszczyło Lizbonę, pochłaniając około 60 000 ofiar. Według „statystyki” w samym tylko 1976 roku – według nieoficjalnych danych – w trzęsieniach ziemi mogło zginąć nawet 650 000 osób. W XX wieku najtragiczniejsze w skutkach kataklizmy nawiedziły Sycylię w 1908 roku => 75 000 ofiar, Japonię w 1923 roku =>140 000,  Armenię w 1988 roku => 25 000, Turcję w 1999 roku => 17 000.  Trzęsienia ziemi powodują nie tylko ogromne zniszczenia, ale i nieodwracalne – na wiele pokoleń – zmiany w wyniku których dochodzi do poważnych zmian w ukształtowaniu terenu. Podczas wspomnianego wcześniej kataklizmu w Japonii w 1923 roku doszło do połączenia wyspy Nojima z półwyspem Chiba.

WYBUCHY WULKANÓW W rejonach o najwyższej aktywności sejsmicznej występuje zagrożenie erupcji wulkanów. W wyniku gwałtownych przemian w skorupie ziemskiej olbrzymie ilości płynnych skał zwanych magmą wydostają się na powierzchnię ziemi. Lawa, głazy oraz pył wulkaniczny – pumeks są przyczyną olbrzymich zniszczeń oraz pociągają za sobą śmierć setek, a nawet tysięcy osób. Jedna z największych w czasach nowożytnych była erupcja wulkanu Krakatau w 1883 roku, która wywołała 30-metrową falę a ta spowodowała śmierć 36 000 osób i była odczuwalna nawet na oddalonym o 18 000km kanale La Manche. Olbrzymia ilość emitowanego do atmosfery pyłu pociąga za sobą zmiany klimatyczne w skali całego globu. Wybuch Pinatubo przyczynił się do obniżenia średniej temperatury rocznej o pół stopnia, a Krakatau nawet o 1 stopień. Do najbardziej znanych erupcji wulkanów należy zaliczyć wybuch Wezuwiusza, który w 79 r. n.e., który zniszczył  starożytne miasta: Pompeje i Herkulanum. Prawdopodobnie śmierć poniosło wówczas15 000 mieszkańców .Współcześnie najwięcej ofiar pochłonął wybuch Pinatubo w 1991 roku. Zginęło wówczas około 700 osób, a 100 000 straciło dach nad głową. Do ciągle czynnych a przez to niebezpiecznych wulkanów należą włoskie wulkany: Wezuwiusz i Etna.

POWIETRZE Huragany i trąby powietrzne występują najczęściej w klimacie tropikalnym, jednak w wyniku ocieplenia się klimatu Ziemi coraz liczniej pojawiają się na terenach, na których do niedawna były zjawiskiem niespotykanym. Niszcząca siła wiejącego z prędkością ponad 200 km/h wiatru jest ogromna. Powoduje uszkodzenia  budynków, wyrywanie drzew, potrafi spiętrzyć wodę morską nawet do 30 m. Huraganom towarzyszą obfite opady atmosferyczne. W minionym stuleciu najtragiczniejszym w skutkach był cyklon, który w 1970 roku nawiedził Bangladesz. Szacuje się, że w jego wyniku śmierć poniosło lub zmarło z powodu klęski głodu i epidemii około 300 000 osób. Huragany powodują również olbrzymie straty materialne. Szkody wywołane cyklonem "Andrew" szacuje się na 25 miliardów dolarów. Trąba powietrzna zwana również tornadem, jest jednym z najgwałtowniejszych zjawisk atmosferycznych, jakie występują na ziemi. Powstaje w wyniku zderzenia się ciepłych i wilgotnych frontów atmosferycznych z suchymi masami powietrza. Wiatr powietrza przemieszcza się z prędkością ponad 100 km/h, pozostawiając za sobą pas olbrzymich zniszczeń.

POWODZIE powodują olbrzymie zniszczenia i pociągają za sobą największą liczbę ofiar, na długi czas pozostawiając niebezpieczne skutki, Najczęstszymi przyczynami powodzi są :obfite opady atmosferyczne, gwałtowne topnienia śniegu, sztormy, huragany oraz fale tsunami, ocieplenie klimatu. Największe powodzie występują w Chinach w rejonie wielkich rzek. W 1931 roku w wyniku wystąpienia z brzegów Żółtej rzeki śmierć poniosło około 4 milionów osób. W 1953 roku wyjątkowo silny sztorm na Morzu Północnym był przyczyną zalania znacznych obszarów Belgii i Holandii. W powodzi zginęło wówczas około1 800 osób. W Polsce do najgroźniejszych rzek należą: Wisła, Odra, Warta oraz rzeki i strumienie górskie. W 1997 roku powódź w dorzeczu Odry spowodowała zalanie około 2 600 miejscowości, śmierć poniosło ponad 60 osób a straty materialne oszacowane zostały na blisko 2 miliardy dolarów. Duże szkody przyniosła powódź w 2001 roku, która objęła południowe i centralne rejony kraju.

POŻAREM określa się niekontrolowany proces spalania w miejscu do tego nieprzeznaczonym. Warunkiem jego powstania jest tlen, paliwo i płomień. Rozróżniamy dwa rodzaje pożarów: naturalne i wywołane działalnością człowieka. Przyczyną pożary lasów mogą być wyładowania atmosferyczne. Należą do najczęściej występujących klęsk żywiołowych, powodują powstawanie toksycznych substancji unoszonych wraz z dymem na duże odległości, a więc przyczyniają się do dewastacji środowiska przyrodniczego

RAFAŁ KOPEĆ Uczeń klasy 1c Zespołu Szkół w Grójcu
– pod kierunkiem Nauczyciela języka polskiego i wiedzy o kulturze – Lidii Wojnowskiej Członka Zespołu d/s Uczniów zdolnych
– sekcja KREATYWNYCH TWÓRCÓW w ramach PEDAGOGICZNEJ INNOWACJI PROGRAMOWO – METODYCZNEJ  > KREATYWNI TWÓRCY <

Szukaj na stronie

Szukaj informacji na stronie

Wykonanie: © Krzysztof Karwan. 2017-2023 Zespół Szkół im. Armii Krajowej Obwodu "Głuszec" - Grójec.

Main Menu