SUKCES Jonasza Kurcza – Ucznia klasy 2i ZS w Grójcu

INNOWACYJNI KREATYWNI TWÓRCY
NA PŁASZCZYŹNIE PRZEKŁADU INTERSEMIOTYCZNEGO
– SUKCES JONASZA KURCZA –
LAUREATA  IV EDYCJI KONKURSU  FOTO POETICA 2020
INSPIROWANEGO TWÓRCZOŚCIĄ JANA KOCHANOWSKIEGO
***  
Zespół Szkół w Grójcu
INNOWACYJNY PEDAGOGICZNIE – TWÓRCZY KREATYWNYMI ROZWIĄZANIAMI

 

SUKCES Jonasza Kurcza – Ucznia klasy 2i ZS w Grójcu, który zajął  II miejsce w kategorii B – szkół ponadpodstawowych – za pracę konkursową inspirowaną Pieśnią XXV Jana Kochanowskiego –

 – pierwszą Pieśnią napisaną przez Kochanowskiego w języku polskim

Już po raz czwarty MUZEUM JANA KOCHANOWSKIEGO w Czarnolesie wraz ze Stowarzyszeniem Miłośników Poezji Jana Kochanowskiego RENESANS  przy współpracy z Radomskim Towarzystwem Fotograficznym w Radomiu – zorganizowało KONKURS FOTO POETICA, inspirowany twórczością Jana Kochanowskiego. 

Prymarnym celem konkursu jest promowanie twórczości Mistrza Jana z Czarnolasu poprzez przekład intersemiotyczny – recepcję tekstów literackich Kochanowskiego przez młode pokolenie czytelników i twórców, czerpiących kreatywną inspirację dla swej twórczości z dzieł  literackich czarnoleskiego Poety oraz zwrócenie uwagi młodego pokolenia na POLSKIE DZIEDZICTWO NARODOWE – zarówno literackie, kulturowe jak i historyczne – czym wpisuje się w kierunki polityki oświatowej państwa, poprzez stworzenie płaszczyzny efektywnego – twórczego wdrażania podstawy programowej kształcenia ogólnego z języka polskiego w szkołach ponadpodstawowych ze szczególnym uwzględnieniem rozwijania samodzielności, innowacyjności i kreatywności uczniów, zapewniając wysoką jakość kształcenia oraz wsparcia wszystkim uczniom z uwzględnieniem zróżnicowania ich potrzeb rozwojowych i edukacyjnych a także wykorzystania w procesie edukacyjnym narzędzi i zasobów cyfrowych oraz metod kształcenia na odległość z uwzględnieniem bezpiecznego i efektywnego korzystania z technologii cyfrowych, realizujących działania wychowawcze – w szczególności wychowanie do wartości, kształtujące postawy respektujące normy społeczne utrwalane przez pokolenia.

Konkurs skierowany jest do młodego pokolenia kreatywnych twórców – stąd uczestnicy mogli startować w dwóch kategoriach: A – uczniów szkół podstawowych i B – ponadpodstawowych. Każdy uczestnik mógł nadesłać do pięciu zdjęć, będących twórczymi, fotograficznymi interpretacjami recepcji co najmniej dwóch wierszy Jana Kochanowskiego lub nawiązujących  do miejsc kojarzonych z życiem i twórczością Jana Kochanowskiego.

Wybór techniki wykonania pracy konkursowej był – zgodnie z Regulaminem – dowolny z zastrzeżeniem, iż zdjęcia wysoko przetworzone komputerowo nie podlegają ocenie, której dokonało jury – powołane przez Organizatora konkursu – decydujące o przyznaniu nagród oraz zakwalifikowaniu prac na wystawę pokonkursową. Wernisaż wystawy pokonkursowej FOTO POETICA 2020 – w IV edycji ma – z powodu pandemii – formę wirtualnej prezentacji – wszystkie nagrodzone prace są prezentowane na stronie internetowej: cyfrowyczarnolas.pl oraz na portalach społecznościowych MUZEUM JANA KOCHANOWSKIEGO.

W każdej z dwóch kategorii przyznano trzy nagrody za I, II i III miejsce oraz wyróżnienia za szczególne walory artystyczne i fotograficzne pracy konkursowej.

***

Nagrodzona praca konkursowa zwraca uwagę metaforyczną wizualizacją odczytania Pieśni XXV Jana Kochanowskiego – zarówno w odniesieniu do recepcji toposu DEUS ARTIFEX – Boga Artysty – Stwórcy wspaniałego dzieła Stworzenia jakim jest Wszechświat – postrzeganego jako dzieło  sztuki, jak i wizualizacji tej metafory. Utwór postrzegany jako „manifest renesansowej religijności”, oddający pełen ufności stosunek ukoronowania Stworzenia wobec Stwórcy, optymizm – opartej na wiarze w Opatrzność Bożą – relacji ukoronowania dzieła Bożego Stworzenia – człowieka odrodzenia – wobec Pana tegoż Stworzenia, pozostającego w jedności z Boskim Stwórcą – dzieła z Artystą.

Alegoryczność obrazu oparta na kalokagatejskiej koncepcji PIĘKNA ZESPOLONEGO W DRODZE HARMONII I ZACHOWANIA PROPORCJI Z DOBREM – fundamencie kultury europejskiej – zgodnie z którą została poddana  lektura biblii pauperum – opiera się na odczytaniu zestawienia i współgrania semantyki barw: błękitu nieba, po którym mkną białe okręty obłoków i zieleni łanu zboża oraz zestawieniu rekwizytów: nieba i ziemi, których łącznikiem, punktem wspólnym – centrum – staje się człowiek – łączący w swej naturze pierwiastek Boski – duszę nieśmiertelną z pierwiastkiem ziemskim – cielesnym, ale w kontekście jedności, harmonii, opartych na świadomości miejsca w myśl stoickiej filozofii równowagi i umiaru – zachowania „złotego środka”, zespolonych z delektowaniem się Stworzenia, obdarowanego dziełem Stworzenia  w myśl epikurejskiej zasady carpe diem. To co w Stworzeniu wertykalne spotyka się z tym co horyzontalne – w człowieku centrum i ukoronowaniu dzieła Stworzenia.

JONASZ KURCZ – Uczeń klasy 2i Zespołu Szkół w Grójcu
– pod kierunkiem Nauczyciela języka polskiego – Lidii Wojnowskiej Członka Zespołu d/s Uczniów zdolnych
– sekcja KREATYWNYCH TWÓRCÓW
w ramach PEDAGOGICZNEJ INNOWACJI PROGRAMOWO – METODYCZNEJ > KREATYWNI TWÓRCY <

Szukaj na stronie

Najlepsze Technika w Polsce

  ogo, odznaka Brązowej Szkoły, Najlepsze Technika, ranking Perspektywy 2023Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że Technikum w ZS im. AK Obwodu "Głuszec” - Grójec w Grójcu jest wśród najlepszych techników w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Liceów i Techników PERSPEKTYWY 2024 i przysługuje mu tytuł "BRĄZOWEJ Szkoły 2024"

ogo, odznaka Brązowej Szkoły, Najlepsze Technika, ranking Perspektywy 2023

Logo, odznaka Srebrnej Szkoły, Najlepsze Technika, ranking Perspektywy 2021

Logo, odznaka Brązowej Szkoły, Najlepsze Technika, ranking Perspektywy 2019

Logo, odznaka Brązowej Szkoły, Najlepsze Technika, ranking Perspektywy 2018

Jesteś NASZYM Absolwentem? - Weź udział w ANKIECIE

Logo Badanie Losów Absolwentów w ZS Grójec

Szukaj informacji na stronie

Wykonanie: © Krzysztof Karwan. 2017-2023 Zespół Szkół im. Armii Krajowej Obwodu "Głuszec" - Grójec.

Main Menu